Hamit Altıntop: Muhteşem Lig’de futbol kalitesi fazlaca düşük düzeylerde

Deniz

Member
TFF İcra Şurası Üyesi Hamit Altıntop, ülke futbolunun sıkıntılarına değindi. Altıntop, “Şu an Harika Lig’de futbol kalitesi teknik, taktik ve tempo olarak epeyce düşük düzeylerde maalesef” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu İcra Şurası üyesi ve Ulusal Kadrolar Sorumlusu Hamit Altıntop, Türk futbolunun yaşadığı dertleri lisana getirdi. Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Altıntop, “TFF ile kulüplerimizin içindeki inancı bir daha inşa etmeliyiz.” dedi. Hamit Altıntop’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Ülke futbolunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Gerek toplumsal gerek ekonomik, özetlemek gerekirse her alanda tüm dünyayı tesiri altına alan pandemi natürel ki futbolu da etkiledi. Ancak bunu mazeret edemeyiz. Türk futbolunda pandemi evvelden başlayan ve pandemiyle daha da berbata giden istikrar ve ekonomik problemler olduğu bir gerçek. Kısa, orta, uzun vadeli tahliller üretmeliyiz. Bütün paydaşlarıyla Türk futbolunun marka bedelini yükseltmemiz lazım. Bunun için de daha net, istikrarlı, sürdürülebilir bir futbol anlayışı ve sportif muvaffakiyete muhtaçlığımız var. Ligin kalitesinin yükselmesi ve istikrarlı muvaffakiyet hem marka kıymetimizi yükseltecek birebir vakitte mili kadrolarda sürdürülebilir muvaffakiyet sağlayacak.”

“Ligde kalite maalesef epey düşük”

“Şu an Üstün Lig’de futbol kalitesi teknik, taktik ve tempo olarak hayli düşük düzeylerde maalesef. Planlı bir oyun anlayışı yok. Türk kültürüne ve kıymetlerine göre yeni futbol sistemi oluşturmalı, futbolda kendi formülümüzle Türk ekolü geliştirmeliyiz. Memleketler arası, esnek, tahlil üreten ve dünya futbolunu dillendiren bir ekol olmalıyız. bu biçimdece dünyada izlenen bir lig olup marka kıymetimizi artırabiliriz. O yetenek, azim ve tutkumuz var. Ligimizde genç bir nesil ve genç hocalarımız var. Bilhassa genç hocalarımız vizyonlarıyla, kendilerini geliştirmeleriyle fark yaratıyorlar. Ben Türk futbolunun yarınları için umutluyum, inançlıyım.”

Yeni kuşak teknik adamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Türk hocalar konusunda bir değişim yaşanıyor. Bilhassa genç hocalar vizyonlarıyla, kendilerini geliştirmeleriyle fark yaratıyor. Bu da beni hayli heyecanlandırıyor ve memnun ediyor. Teknik yönetici olarak oyuncu kuşağına her açıdan yakın olmak daha düzgün bir bağlantı sağlıyor. Türk hocalara topluluklarda da medyada da daha hayli dayanak olunmalı. Kulüplerimiz de genç hocalara daha fazlaca baht tanımalı. Türkiye; Arda Güler, Emirhan İlkan ve Kerem Aktürkoğlu’nu konuşuyor.”

Stefan Kuntz’un en güvendiğiniz tarafları neler?

“Stefan Kuntz’un en güvendiğim taraflarının başında bağlantı gücü ve şeffaflığı geliyor. Almanya Ümit Ulusal Takımı’nda yaşadığı muvaffakiyet ve deneyimiyle en uygun hoca olduğunu düşündük. Eğitim programı ve dışarıdaki deneyimleriyle çeşitli fikirler sunuyor. Olaylara şeffaf yaklaşıyor. Türk toplumu olarak biz epeyce duygusal bir toplumuz. Duygusallığımız kimi vakit zaafımız olabiliyor. Duygusallığımızla disiplini yeterli harmanlarsak futbolda da hayli başarılı olacağımıza inanıyorum.”

Nihat Özdemir’in istifa sonucu

“Nihat Başkan’ın kendi tercihiyle istifasına hürmet duymalıyız. Bu hususta kıymetlendirme yapmaya gerek yok. Sahanın ortasından gelip masanın öteki tarafına geçtiğimde yöneticiliğin saha ortasından daha güç olduğunu gördüm. Kendisinden daima dayanak gördüm, yöneticilik konusunda deneyimlerinden faydalandım, kendisine yeniden teşekkür ederim.”