Hıncal Uluç: Mesut ve Ferdi Türk mü? Hayır, varsayım edersiniz ki ırkçılık yapmıyorum

Deniz

Member
Sabah müellifi Hıncal Uluç, “Mesut ve Ferdi Türk mü?” başlıklı yazısında, Üstün Lig’de uygulanan “Sahada en çok 8 yabancı oynayabilir” kuralına değinerek “Mesut, Alman ve Türk pasaportlu, fakat Ulusal Ekip tercihini ‘Almanya’ olarak yapmış. Ferdi, Hollanda ve Türk pasaportlu, ancak Ulusal Ekip için Hollanda’yı seçmiş” diye yazdı.

Muhteşem Lig’de bu dönemle birlikte uygulanmaya başlanan, “Sahada en çok 8 yabancı futbolcu yer alabilir” kuralıyla bir arada Fenerbahçeli Mesut Özil ve Ferdi Kadıoğlu‘nun TFF kuralları açısından “Türk statüsünde olup olmadığı” ile ilgili görüşlerini belirten Uluç, “Hayır! Kestirim edersiniz ki, ırkçılık yapmıyorum. Ne Mesut’un, ne de Ferdi’nin, hatta Adana Demirspor maçında oyuna daha sonradan giren Serdar Dursun’un kanlarını mevzu etmek üzere bir niyetim olamaz. Kimin olabilir ki. Pozisyon büsbütün hukukî. bu biçimde bu ikisi, Federasyon’un Türk tanımına (Türk Ulusal Ekibi’nde oynama uygunluğu) uyar mı? Türkiye Futbol Federasyonu, bu dönemle birlikte başlamak üzere bir karar aldı. Bundan bu biçimde kadrolar alanda en çok 8 yabancı oynatabilecekler, en az 3 Türk’le alanda olacaklardı. Bu yılın şampiyonlukta argümanlı grubu Fenerbahçe, dönemi Adana deplasmanında açtığında, ekran başına otururken, ben de tabletimi açtım.

Bir soru daha. Adana Demirspor, mühleti ortasında yasal itiraz yapsaydı, Fenerbahçe hükmen mağlup olur muydu? Adanalılar bu itirazı artık de yapabilirler mi? bu biçimde bir durumda Federasyon disiplin ve tahkim heyetleri ne karar verebilirler?

Artık yurt haricinde yaşayan Türklerin, Türklükleri tartışılmaz, lakin hukuken 3 farklı durumları var..

1- Türk vatandaşı olanlar ve Türk pasaportu taşıyanlar.

2- Yaşadıkları ülkenin pasaportunu taşıyanlar..

3- İkili pasaport taşıyanlar.

Birinci gurupta olanların durumları kesin ve net. Onlar tartışılmaz. Ancak ikinci gurupta olanların durumu belgisiz. Fransız, Hollanda, Almanya pasaportu taşıyan göçmen Türk çocuklarının durumu nedir, bilen var mı? Üçüncü guruptakilerin durumu ise güzelce karışık. Her iki pasaportu da taşıyor, ancak ulusal ekip tercihini, Türkiye değil, öbür vatanı için yapmış.

Onun durumu ne? Bu soruların yanıtı ne? Ne yazık ki, Federasyon sonucunda bir açıklık yok. Kararda, futbolcu kimlikleri için kullanılan tabir ‘uyruk’. Hangi ülkenin uyruğunda ise o.. sonucun öne sürülen sebebini yazarken kullanılan tanım ise şu biçimde:

‘Türkiye A Ulusal Grubu’nda oynama uygunluğuna sahip..’ Artık Mesut ve Ferdi’nin Türklüklerinden kimse kuşku edemez. O başka. Fakat tüzel durumları ne? Diyelim ikili pasaportları var. Fakat Mesut, Alman ve Türk pasaportlu, lakin Ulusal Grup tercihini ‘Almanya’ olarak yapmış. Ferdi, Hollanda ve Türk pasaportlu, fakat Ulusal Grup için Hollanda’yı seçmiş. bu biçimde bu ikisi, Federasyon’un Türk tanımına (Türk Ulusal Ekibi’nde oynama uygunluğu) uyar mı? Uymazsa Fener 2 yerli oyuncu ile alana çıkmış olmaz mı? Artık Federasyon, dünyanın bugünkü durumuna da bakarak Türk yabancı ayrımını kesin, net ve tartışılmaz yapsaydı, bugün bu sorulara gerek kalmazdı. Fenerliler merak etmesin. Federasyon açık ve net tanım yapmadığı için kulübe ceza verilmesine imkân yok. Fakat ligler ilerleyip, küme düşme ve şampiyonluk, Avrupa’da oynama hakkı ortaya çıkınca neler olabileceğini kestirim edersiniz. Bu yüzden Türkiye Futbol Federasyonu, derhal toplanmalı ve 8 yabancı 3 Türk kuralında, kimlerin kastedildiğini açık, net, hatta örnek vererek belirtmeli ve sonucu yayın tarihinde yürürlüğe koyarak, geçmişe dönük itiraz da yapılamayacağını açıklamalıdır. Husus netlik kazanmadan bu iş UEFA, FIFA ve CAS’a (Uluslararası Spor Mahkemesi), hatta AİHM’e giderse neler olur bilemeyiz”
sözlerini kullandı.