İstek Çalımbay: Bu dönem lig güç olacak

Deniz

Member
Demir Küme Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay, yeni dönemin geçen yıla nazaran hem taraftarların olması tıpkı vakitte maç sayısı niçiniyle epey sıkıntı geçeceğini söylemiş oldu.

Çalımbay, yeni dönem hazırlıkları kapsamında Bolu’da gerçekleştirdikleri kampta basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

Grupların geçen dönem deplasman gerilimi yaşamadığını belirten Çalımbay, “Artık kadrolar deplasmana gittiğinde onu hissedecek. Bu dönem her şey apayrı olacak. tıpkı zamandaplasman hem iç saha maçları fazlaca kıymetli. Bu yılın fazlaca güç olacağına inanıyorum. Avrupa Şampiyonası’nda taraftarın katkısını gördük. Artık birebiri Türkiye’de olacak. Biz pandemi başlayana kadar kendi alanımızda namağluptuk” sözlerini kullandı.

Geçen döneme yaşadıkları sorunlar sebebiyle düzgün başlayamadıklarını lakin tam takıma dönünce değerli bir çıkışa geçtiklerini hatırlatan tecrübeli teknik adam, şu biçimde devam etti:

“Geçen dönem takım çıkaramadığımız devirler oldu. İsrail’e 2 yedek oyuncuyla gitmek zorunda kaldık. Kalecilerimize forma yaptırdığımız devirler oldu. Yaşadığımız o zahmetli periyotta istediğimiz yerde olamadık. Avrupa kupalarında pes etmeyen bir ekip imgesi sergiledik. En epey üzüldüğüm Avrupa kupası maçlarından elenmemizdi. Bizim o kümeden Villarreal ile çıkmamız gerekiyordu fakat aksilikler oldukçatu.”

Yeni dönem hazırlıkları öncesinde kimi isimlerin sakatlık yaşadığını lisana getiren Çalımbay, “Aaron Appindangoye’yi 6 ay daha nazaranmeyeceğiz. Erdoğan Yeşilyurt bir süre bizimle olamayacak” açıklamasını yaptı.

Geçen dönemin son kısmında 19 maç yenilmeyerek Avrupa’da bu alanda tek kadro olduklarını ve kadrosuyla gurur duyduğunu aktaran Çalımbay, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz dönemin kadrosu Sivasspor’dur. Grubumla gurur duyuyorum. Geçtiğimiz dönem bulunduğumuz yerden mutluyuz. 2 yıldır Avrupa kupalarına gidiyoruz. Çok kritik maçlar oynadık. Fenerbahçe ve Kasımpaşa maçları üzere. Hatay ile 5.’lik için çekişiyorduk. 2 maçı da güzel biçimde bitirdik. Fenerbahçe maçı epeyce kritikti. Kusursuz motive olduk. Arkadaşlığı alana yansıttık. O maçta eksiksiz bir oyun sergiledik. Galip gelerek ligi yeterli bir biçimde bitirdik.”

“Takımımızın iskeleti var”

İstek Çalımbay, transferde geç kalmalarına karşın âlâ bir iskeletlerinin bulunduğunu tabir etti.

Oturmuş bir takımları bulunduğunu ve yapacakları transferlerle tıpkı performansla devam edebileceklerinin altını çizen deneyimli teknik adam, “Şu anda bizim ekibimizin muhakkak bir iskeleti var. Sakatlık yaşamazsak oturmuş bir takım var. Buraya alacağımız 4-5 düzgün oyuncuyla yoluna devam edersin. Kadroyu oturtunca muvaffakiyet geliyor, biz onu yaptık ve muvaffakiyet geldi. Sivas’ta hiç bir oyuncu maddi açıdan eza yaşamaz” değerlendirmesini yaptı.

Çalımbay, bir gazetecinin “uzun yıllar tek kulüpte çalışma istikrarını nasıl sağlıyorsunuz ?” sorusuna ise şöyle karşılık verdi:

“Gittiğim her yerde 1 yıllık imza atıyorum. 1 yıl ortasında mutluysam kalıyorum değilsem ayrılıyorum. İdare de birebir biçimde. Sivas’a gelirken birinci 5 oynayacaksak geleceğimi söylemiştim. Yoksa gelmek istemediğimi söylemiştim. Ben içeride dışarıda galibiyete oynayan bir kadro istiyorum. Bir gerçek var Anadolu grupları transferde istediği oyuncuları alamaz. Paramızın yettiğini alabiliriz. bu biçimde istediğin biçimde olmuyor. 10 gün daha sonra maç oynayacağız lakin transferlerimizi bitiremedik zira muhakkak bir bütçe var ve Sivas’ta bu aşılamaz. O bütçeye bakılırsa oyuncu bulmak kimi vakit hayli güç oluyor. İdareyle iç içe olduğunuz vakit onlar da işin doğrusunu görüyor. Taraftar görmeyebilir lakin biz bunu idareyle paylaşıyoruz. Futbolcuyken de antrenörken de disiplinli biriyim. hiç bir vakit pes etmedim. Kendim de ya da kadromda hava bozukluğu olursa gerekeni yaparım.”

“Gidenlerin yerine oyuncu alacağız”

İstek Çalımbay, kadroya ekstra transfer yapmayacaklarını yalnızca giden isimlerin yerine yeni oyuncular destek etmeleri gerektiğini lisana getirdi.

Transferde şu anda yeterli durumda olmadıklarını vurgulayan Çalımbay, “10 gün daha sonra maç oynayacağız fakat mümkün rakiplerimizin avantajı var zira dönemi bizden erken açtılar. Biz alacağımız oyuncuları gidenlerin yerine alıyoruz ekstra almıyoruz. Şimdiye kadar bitirmemiz gerekiyordu ancak olmadı. Avrupa maçımız olmadan Ağustos 13’e kadar istediğimiz oyuncuları alabilirdik. Avrupa kupa maçı oynayacağımız için uğraşıyoruz. Avrupa kupası maçı olmasaydı transferde daha rahat olurduk” biçiminde görüş belirtti.

Çalımbay, Beşiktaş’tan geçen dönem kiraladıkları Tyler Boyd’u tekrar istediklerini fakat oyuncunun menajerlerinin istememesi niçiniyle transferin gerçekleşmediğini tabir etti.

58 yaşındaki teknik adam, kelamlarını Türkiye Futbol Federasyonunun aldığı yabancı sonucuna ait şu sözlerle tamamladı:

“Belli bir vakit geçince kuralı değiştiriyorlar. Araştırmayı uygun yapıyorlar ki değiştiriyorlar. Tüm ekiplere bakın esasen oynayan oyunculardan çok kenarda bekleyen epeyce isim vardı. 21 kişilik takımda kulübede en az 3-4 yabancı oturuyordu. Bana bakılırsa değişen bir şey yok lakin netleşirse daha âlâ. 8 ise 8, 14 ise 14. bir evvel kimi maçlarda bu sebeple kural yanlışı bile oldu. Artık daha epeyce dikkat etmemiz gerekiyor. Yabancı sayısı olduğunda yerli oyuncu piyasası mecburen artıyor. Bizim açımızdan bir zahmetimiz yok geçen dönem en hayli yerli oynatan ekiplerin başında geliyoruz.”