Kabartma nedir edebiyat

Selinx1

New member
Kabartma, çok eski bir edebi tekniğin adıdır. Edebiyatın en eski türlerinden biri olan kabartma, oldukça özgün ve zorlu bir edebi stili olarak kabul edilir. Bu stil, edebiyatın daha çok düşünceye dönüştürülen anlatımının çok özel bir biçimidir.

Kabartmanın Tarihçesi

Kabartma, MÖ yediinci yüzyılda Güney Asya'da gelişen ve MÖ yedinci yüzyılda İran'da ortaya çıkan kadim bir edebi tekniktir. Fransız edebiyatının öncülerinden Tristan ve Isolde'nin hikayesi, kabartma tekniğinin kökenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu kadim edebi teknik, İslam dininin gelişmesiyle İran edebiyatına da etkisini göstermiştir. MÖ on dokuzuncu yüzyılda, Avrupa edebiyatında kabartma stilinin popülaritesi arttı ve çoğu edebiyat türünde kullanılmaya başlandı.

Kabartmanın Özellikleri

Kabartma, birçok edebi teknikten farklı olarak çok uzun ve detaylı cümleler, özel sözcükler, cümleler arasındaki çevirimler, öykülerin geri döndürülmesi ve özetlenmesi, anlatımın akışının sağlanması ve sözcüklerin tekrar edilmesi gibi özellikleriyle tanımlanır. Özellikle çok uzun cümleleri kullanarak, okuyucuya özel bir anlatım deneyimi yaşatma amacı vardır.

Kabartma stilinde, edebi bir yapı oluşturmak için, sözcüklerin tekrarını, öykülerin geri döndürülmesini ve çevirimleri kullanmak önemlidir. Ayrıca, kabartma stilinde, okuyucuya verilen bilgi ve hikayeler sık sık özetlenir.

Kabartmanın Faydaları

Kabartma tekniği, edebiyat türlerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Kabartma, konu üzerinde daha derin bir anlayış kazandırmak için kullanılan bir teknik olarak görülür. Aynı zamanda, okuyucuya derin bir deneyim yaşatmak ve onlara özel bir anlatım deneyimi yaşatmak için de kullanılır. Bu teknik, okuyucunun dikkatini çekmek ve daha fazla etkileşim sağlamak için çok önemlidir.