Kadınlar Şampiyonlar Ligi: Barcelona’nın Aitana Bonmatí’si mükemmellik için çabalıyor

Deniz

Member
Aitana Bonmatí hep aynı soruyu sorar. Barcelona Femení’nin oynadığı her maç, bir performans verisi seli oluşturur. Takımın kondisyon koçları her oyuncunun ne kadar uzağa, ne kadar hızlı ve ne kadar koştuğunu bilir. Aslında o kadar çok bilgi var ki indirmek, tablo haline getirmek ve analiz etmek iki gününüzü alıyor. Ancak o zaman takıma iade edilecektir.

Her oyuncu bu tür geri bildirimlere pek dikkat etmez. Bazıları tamamen görmezden gelir. Bonmati’de durum farklıdır. Sadece cevabı istemiyor; O da işi görmek istiyor. Her şeyden önce nedenini bilmek istiyor.

“Birkaç oyundan sonra kendinizi çok yorgun, çok bitkin hissediyorsunuz” dedi. “Ancak veriler düşük olabilir. Çünkü bazen bu sadece fiziksel bir şey değildir. Stresle, sahip olduğunuz sinirlerle ilgili olabilir. Koçlarla bu konuda konuşmayı seviyorum. Bunun neden olduğunu anlamak istiyorum.”

Rakamlar açısından, 25 yaşındaki Bonmatí’nin sezonu şöyle görünüyor: Barcelona İspanya şampiyonluğunu yeniden perçinlerken orta sahada dokuz gol attı ve on gol attı; Kendisinin ve kulübünün beş yılda dördüncü finaline giden yolda Şampiyonlar Ligi’nde beş gol ve yedi gol daha attı. Sadece Wolfsburg’dan Ewa Pajor, Bonmatí’den daha fazla gol attı. Kimsenin daha fazla asisti yok.

Bonmatí’nin bu sezon Avrupa’nın en önemli ve en değerli oyuncusu olması inandırıcı. En azından Dünya Kupası’na kadar Ballon d’Or için en iyi yarışmacı olarak görülmesi gerektiğine dair çok sayıda kanıt var.

Bunun en basit açıklaması, tereddüt etmeden reddetmesidir. Teori, sakatlığı nedeniyle kulüp kaptanı Alexia Putellas’ın yokluğunda Barcelona’nın kalp atış hızı haline gelen kişinin Bonmatí olduğunu söylüyor. Barselona’nın İsveçli forvet oyuncusu Fridolina Rolfo, bu yılın başlarında “Orta sahada çok fazla sorumluluk üstlendi” dedi. “Bence tüm ilgiyi hak ediyor.”

Bonmatí’nin biraz farklı bir yorumu var. “Koç patrondur” dedi. Bu sezon, teknik direktör Jonatan Giráldez ondan önceki yıllara göre daha ileri bir rol oynamasını istedi, sadece Putellas’ın yokluğunu hafifletmek için değil, aynı zamanda Patri Guijarro, Ingrid Engen ve Keira Walsh’ın varlığı kulübün iyi olduğu anlamına geldiği için. konumlandırılmış defansif orta sahalarla dolu. Bonmatí, “Rol değişti” dedi. “Ama benim yüzümden değil.”

Putellas’ı değiştirmenin işbirlikçi bir çaba olduğunu söyledi. “Medya her zaman takımda odaklanacak birini bulmaya çalışıyor ve bu yıl benim” dedi. “Ama son yıllarda iyi sezonlarım oldu. ben iddialıyım Sadece geçen yıldan daha iyi ve daha eksiksiz olmak istiyorum.”

Barselona’da öne çıkmak göründüğünden daha karmaşık. Geçen yaz Katalonya’ya katılan İngiliz defans oyuncusu Lucy Bronze belki de bunu en iyi şekilde yakaladı. Barselona’da, bu yılın başlarında, etrafının inanılmaz derecede yetenekli oyunculardan oluşan ve neredeyse endüstriyel bir kalabalıkla çevrili olduğunu ve hepsi akademinin montaj hattından çıktıklarını söyledi.

“Bu harika, teknik, zeki oyuncuların sadece klonları, klonları ve klonları var,” dedi, sesi hem şaşkın hem de muhtemelen biraz korkmuş geliyordu. “Yüzlerce var.”

Bonmatí’nin – mükemmelliği sunmak için özenle tasarlanmış bir kulüpte ve dünyanın en iyi oyuncularından oluşan bir takımda bile – bu gruptan sıyrılmayı başarması, onların bütünlük arayışlarına bağlanabilir.

Barselona erkek takımı koçu ve Bonmatí’nin çocukluk idolü Xavi Hernández, geçen yıl yayınladığı kitabın önsözünde onu “mükemmeliyetçi” olarak tanımladı. Farklı bir şekilde ifade ediyor. “Her şeyi anlamaya çalışıyorum” dedi. “Ben çok meraklı bir insanım.”

Cod’un psikolojisi, bu özelliği ebeveynlerinden miras aldığını öne sürüyor: her ikisi de Katalan edebiyatı öğretmeni, her ikisi de eşitlik arzusuyla o kadar motive oldular ki, Bonmatí’nin soyadlarını soyadı yerine anne olarak almasına izin veren bir yasa değişikliğini zorladılar. ardından bir matronim gelir.

Bu, Bonmatí’nin kaybetmediği bir seri ve devam eden eğitimiyle çok da belirgin olmayan bir seri – spor yönetimi okuyor ve 25 yaşında futboldan sonraki hayata hazırlanma ihtiyacının zaten farkında – ama onun aracılığıyla kariyerine kendisi yaklaşıyor.

Bonmatí – kendi deyimiyle – “her zaman yapılacak bir şeydir”. “Bir program ayarlamak oldukça karmaşık,” dedi. “Kendime zaman ayırdığımdan emin olmalıyım yoksa boğuluyormuş gibi hissediyorum.” Takım arkadaşlarının onun “hiperaktif” olduğunu düşündüğüne inanıyor.

Saha dışında, Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı, Johan Cruyff Vakfı ve Barselona Vakfı’nda görev aldı. Kadın mülteciler için bir ekiple çalışıyor.

Walsh ve Bronze Barselona’ya vardıklarında, Bonmatí hemen onların fiili tercümanı olmak için gönüllü oldu. Bir şeye ihtiyaçları varsa, onlara söylemeleri gerektiğini söyledi. Jest nezakete dayanıyordu ama aynı zamanda bir ödülü de vardı. “İngilizcemi geliştirebileceğim anlamına geliyor” dedi. Bunun için gizli bir sebep yoktu – Bonmatí yakın zamanda İngiltere’ye veya Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmayı ummuyordu. Sadece İngilizcede daha iyi olmak istiyordu.

Bonmatí’nin yaptığı hemen hemen her şey, hataları ortadan kaldıran ve hiçbir şeyin gözden kaçırılmadığından emin olan sonsuz bir iyileştirme sürecine yöneliktir. Okuyor ve çok okuyor: evinin beslenme, performans ve psikoloji üzerine kitaplarla dolu olduğunu söyledi. (Onların aksama süreleri bile gerçekten aksama süresi değildir: Primo Levi ve Viktor Frankl gibileri kolay okunan noktayı alır.)

“Ne kadar çok şey bilirsem, bildiklerimi o kadar çok uygulayabilirim” dedi. “Bu konularda ne kadar akıllı olursam, performansım için o kadar iyi olur.”

Sonra onun kinestetik öğrenimi var: Barselona’nın yörüngesinden uzakta ama kulübün onayıyla kendi fitness eğitmeni, beslenme uzmanı ve psikoloğunu çalıştırıyor. Onları da sorgular. “Neyi geliştirmem gerektiğini ve bunu nasıl yapabileceğimi bilmek istiyorum” dedi.

Bonmatí’nin Barcelona’nın tekrar Şampiyonlar Ligi finaline ulaşma başarısından pek memnun olmaması şaşırtıcı değil. Kendisi ve kulübü için üst üste üçüncü ve genel olarak dördüncü. Bu aşama o kadar tanıdık ki, Cumartesi günü Wolfsburg’a karşı galibiyetin en büyük favorisi Barcelona olacak.

Bu elbette başlı başına bir başarı, Barselona’nın kadın tarafının ne kadar ilerlediğinin, elde ettikleri statünün, Bonmatí ve takım arkadaşlarının kaydettiği ilerlemenin bir kanıtı. Ancak Bonmatí’nin verilere baktığında gördüğü şey bu değil. “Finallerden sadece birini kazandık” dedi. “İki kişiyi kaybettik. Şahsen ben daha fazla kazanmak istiyorum.”