KO-MEK ile nokta nokta büyüyen eserler

Selinx1

New member
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) verdiği eğitimler ile biroldukça kursiyeri hayallerine kavuşturuyor. 354 farklı branşta kursiyerlerine eğitim veren KO-MEK, biroldukca kursiyerin imkânsızı başarmasına tanıklık ediyor. Nokta tekniği fotoğraf ile gençlik senelerında İstanbul’da gittiği bir stantta tanışan KO-MEK Gölcük fotoğraf branşı kursiyeri Metin Meydanlı, sergiyi gezerken gördüğü nokta tekniği ile yapılmış olan bir fotoğraftan hayli etkilenerek bu alana karşı merakı başladı. Nokta tekniği ile yapılan fotoğraftan etkilenen Metin Meydanlı çabucak sonrasında bu tıp çalışmalar hakkında geniş çaplı araştırmalar yaparak fotoğraf yapmaya başladı.

BİRİNCİ FOTOĞRAFIMI AĞACA YAPTIM

Fotoğraf yapmaya çocukluk senelerından beri meraklı olduğunu tabir eden Metin Meydanlı. Çocukken birinci fotoğrafını ağaca yapan ondan sonrasında gençlik senelerında başladığı nokta ile fotoğraf yapma sanatına uzun yıllar boyunca devam eden Metin Meydanlı bu mühlet zarfında birfazlaca eser meydana getirdi. Fotoğraflarını satmaya kıyamadığını söz eden Meydanlı, ‘’Bunlar benim el emeğim göz ışığım bakılırsan herkes fotoğraflardan istiyor ancak ben kimseye vermek istemiyorum’’ diyor.

NOKTA İLE FOTOĞRAF YAPMAK SABIR İŞİ

Nokta ile yaptığı fotoğrafın kendisinde biroldukca anısı olduğunu söz eden Meydanlı, ‘’Nokta ile fotoğraf yapmak nitekim sabır ve vakit gerektiren bir sanat, her noktanın bir manası ve bir yeri var’’ tabirini kullanıyor. İnşaat teknikerliği yaptıktan daha sonra emekli olduğunu belirten Meydanlı, ‘’Emeklilik ömrümde KO-MEK ile tanıştım. Burada fotoğraf kursuna yazılarak çalışmalarımı daha uygun ortamda yapma fırsatı buldum’’ kelamlarıyla hislerini anlatıyor.

KO-MEK İLE KENDİMİ GELİŞTİRİYORUM

Meydanlı, KO-MEK’in kendisi için değerini şu sözlerle lisana getiriyor; ‘’KO-MEK yardımıyla kuru boya, karakalem ve rapido kalem ile de fotoğraflar yaparak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Şimdilik yapıtlarımı satmaya bile kıyamıyorum lakin torunlarım ben ölünce umarım değerlerini bilirler. Şimdiye kadar hiç bir yapıtıma başlayıp da yarım bırakmadım. Ömrüm yettiğince de KO-MEK’te fotoğraflarımı yapmayı sürdüreceğim.’’

NOKTA FOTOĞRAF SANATI NEDİR?

Rastgele bir yüzey için yanlışsız yerden başlamak suretiyle sayıları attığı sürece, istenilen görselin ortaya çıkması nokta çalışması olarak bilinir. çok meşakkatli ve sabır isteyen bu sanatta dikkat ve maharette epey kıymetli. Lakin ne kadar sıkıntı olursa olsun büsbütün akışın büyüsüyle yapılan bu fotoğraflar hayal gücünü ve estetik hisleri ziyadesiyle harekete geçiriyor. Nokta tek başına sakinliği anlatırken sayılarının çoğalması ile birlikte nokta çalışması üzerinden dinamikliği ile ritim ile karışıklığa dönüşür. Bu doğrultuda bir noktadan yanına öbür bir noktaya geldiği vakit kompozisyon tesiri ortaya çıkar. Nokta çalışması dikkatli biçimde ve basamaklı olarak ele alınmak suretiyle gerçekleştirilmektedir.

PEKALA, NASIL YAPILIR?

Öncelikle çizilmek istenen hal çıktı olarak kâğıda fotokopi halinde alınır. Akabinde kâğıdı cama yapıştırmak suretiyle ışık gelmesi sağlanır. ondan sonrasında üzerine boş bir kâğıt yapıştırmak suretiyle, en kalın olan kısımlar noktalar halinde işaret vermeye başlanır. Fotoğrafın yoğunluğuna ya da açıklığına bağlı olarak noktaların sıklığı buna bakılırsa belirlenir. Fotoğraftaki her kısım bu türlü farklı tonlar üzerinden noktalar halinde boş kâğıda aktarılır.

NEREDEN BAŞLANMALI?

Nokta çalışmasına nereden başlanacağı en kıymetli konulardan biridir. Bilhassa rastgele bir fotoğraf ya da bir görsel üzerinden noktalama yapıldığı vakit, koyu kısımlardan başlamak en doğrusudur. bu biçimdece kaba biçimde fotoğraf açık olarak ortaya çıkar. ondan sonrasında öteki kısımlarına noktalama biçiminde dikkatle ele alınır. bu biçimdece yavaş yavaş fotoğraf noktalama ile birlikte ortaya çıkar. Vakit içerisinde ise bu süreç basamaklı olarak yapıldığında, daha uygun hale gelmek mümkündür. Bu sebepten dolayı daima olarak çalışma yapılmalı ve farklı fotoğraflar üzerinden nokta çalışması gerçekleşmelidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı