“Kooperatif kurun, mamüllerinizi alalım”

Selinx1

New member
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Bergama’nın köylerine giderek üretici, esnaf ve yurttaşlarla bir ortaya geldi. Talepleri dinleyen Lider Soyer, tarım mamüllerinin kıymetlendirilmesi konusunda tedirginlik yaşayan köylü ve çiftçilere “Kooperatif kurun, mamüllerinizi alalım. Ben size nefes aldırmak istiyorum” dedi.

“Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer bugün Bergama’daydı. Lider Tunç Soyer Bergama’da üretici, esnaflar, muhtarlar ve yurttaşlarla bir ortaya geldi. Bergama tipinde Lider Soyer’e İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Şurası (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Uzman Polat, Dikili Belediye Lideri Adil Kırgöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Bor, CHP Bergama İlçe Lideri Mehmet Ecevit Canbaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bergama Lokal Hizmetler Müdürü Bektaş Bal, bürokratlar ve meclis üyeleri eşlik etti.

Lider Soyer’in Bergama programı Aşağıbey Mahallesi’nde başladı, Demircidere, Tepeköy, Narlıca, Pınarköy ve Sarıdere’de devam etti. Altyapıdan tarıma kadar bir hayli alandaki tüm talepleri tek tek dinleyerek not alan Lider Soyer, mamüllerinin kıymetlendirilmesi konusunda tedirginlik yaşayan Bergamalı üreticilere “Kooperatif kurun, Büyükşehir olarak ürettiğiniz eserleri alalım. Ben size nefes aldırmak istiyorum” dedi. Domuz Alanı Mevkii’ndeki üretici pazarını gezen Soyer, burada esnafla konuşarak alışveriş de yaptı.

Yavaş yavaş bağcılığa dönmekte yarar var
Fıstık çamı üretimiyle öne çıkan ancak randıman düşüklüğü niçiniyle üreticilerin sorun yaşadığı Kozak Yaylası’ndaki böcek sorunu üzerine konuşan Lider Soyer, tahlil için ne gerekiyorsa yapılacağını söylemiş oldu. Bölgede bağcılığın geçmiş senelerdaki üzere canlandırılması gerektiğini vurgulayan Soyer, “Haşereyle çabamız devam edecek lakin yıllar alabilir. Yavaş yavaş bağcılığa dönmekte yarar var. Bölgesel strateji çalışması yapılsın. Havza bazında üretim deseni diyoruz. Bu da o denli bir şey. Rapora, üreticiye yol gösterecek bir çalışmaya gereksinim var” diye konuştu. Soyer, Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere ulaştırdığı böcek kapanı sistemine dair de bilgi aldı.
Fıstık çamında yaşanan randıman düşüklüğüne tahlil üretmek emeliyle Türkiye Ormancılar Derneği ile protokol imzaladıklarını ve bu kapsamda çalışmayı sürdürdüklerini hatırlatan Soyer, üreticilerin her mevzuda yanında olacaklarını da söylemiş oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı