Los Angeles Galaxy, Landon Donovan’ın heykelini dikecek

Deniz

Member
ABD MLS kadrolarından Los Angeles Galaxy, David Beckham’ın akabinde Landon Donovan‘ın da heykelini dikecek.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre, LA Galaxy ve ABD ulusal ekibi ismine uzun yıllar çaba eden Landon Donovan, kadronun maçlarını oynadığı Dignity Health Sports Park’ın dışına yapılacak bir heykelle onurlandırılacak.

Profesyonel futbolculuk mesleğini 2019’da noktalayan Donovan, geçen yıl ABD’de ikinci lige karşılık gelen USL’de çaba eden San Diego Loyal’ın başına geçmişti.

ABD futbolunun unutulmaz figürlerinden Donovan, David Beckham’ın akabinde LA Galaxy tarafınca heykeli yapılan ikinci oyuncu olacak. Heykel için 3 Ekim’de bir açılış merasimi düzenlenecek. Bu merasimle bir arada beraberinde Donovan, kulübün Onur Listesi’ne seçilecek.

“Hayal bile edemezdim”

Hususla ilgili açıklamada bulunan Donovan şunları söylemiş oldu:

“Çocukken bir gün heykelimin dikileceğini hayal bile edemezdim. Çok özel bir his, sahiden gurur duyuyorum. En düzgün yıllarımı Galaxy’de geçirdim, grubun taraftarları ailemin bir modülü. Onlarla bu biçimde bir anı paylaşmak onur verici.”

“Donovan, MLS ve ABD ulusal kadrosu tarihinin en değerli oyuncularından “

Galaxy kulübü lideri Chris Klein ise Donovan’ın Los Angeles takımıyla kazandığı muvaffakiyetleri hatırlattı.

“LA Galaxy, MLS ve ABD ulusal kadrosu tarihinin en değerli oyuncularından birini onurlandırmak için sabırsızlanıyoruz. Landon ekibin kazandığı şampiyonluklarda hisse sahibiydi, hem kulüp, birebir vakitte ulusal grup formasıyla sayısız rekor kırdı. LA Galaxy’yi ligin en başarılı kulübü haline getiren süreçte kritik bir rol oynadı. Onu bu özel günde tekrar ortamızda görmekten memnunluk duyacağız.”

Donovan’ın mesleği

Amerika futbolunun efsaneleri içinde yer alan Donovan, birfazlacalarına nazaran ABD ulusal grubunun gelmiş geçmiş en âlâ oyuncusu.

Galaxy ile MLS’te dört kere şampiyonluk sevinci yaşayan (2005, 2011, 2012, 2014) Donovan, bir defa de ABD Açık kupasını kaldırdı (2005).

Galaxy formasıyla çıktığı 253 maçta 113 gol atan ve 107 asist yapan Donovan, her iki kategoride de kulüp rekorunu elinde tutuyor. Donovan, MLS playofflarında da Galaxy’nin en çok maça çıkan, en çok gol atan ve asist yapan oyuncusu.

Galaxy’ye gelmedilk evvel San Jose Earthquakes ile iki MLS şampiyonluğu yaşayan Donovan, hem olağan dönemde, birebir vakitte playofflarda ligin gol (145, 25) ve asist (136, 15) rekorlarını elinde tutuyor.