Medeniyetler beşiği Diyarbakır’ın manevi atmosferi Dünyayı Geziyorum’da

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Dünyayı karış karış gezerek enteresan hayat şekillerini, eşsiz görüntüleri ve geçmişten bugüne taşınan tarihi yapıtları ekrana getiren Dünyayı Geziyorum Ramazan ayı boyunca Müslümanlarca kutsal olan yerleri ziyaret edecek. Dünyayı Geziyorum takımı bu hafta gerek tarihi gerekse pozisyonuyla Türkiye’nin değerli vilayetlerinden Diyarbakır’ı karış karış gezdi. Dünyayı Geziyorum grubu birinci vakit içinderda Müslümanlar tarafınca Kutsal Mabed olarak bilinen Ulu Camii’ye gitti. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan caminin atmosferinden epey etkilenen Hasret Tunca, mimarı dokuya hayran kaldı. Dünyayı Geziyorum takımı çabucak sonrasında meşhur Diyarbakır lezzetlerinin yer aldığı Sülüklü Han’ı gezdi. 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafınca yapılan tarihi Sülüklü Han’ı dolaşan Tunca, yöresel Diyarbakır sofrasını izleyicileri için görüntüledi.

Dünyayı Geziyorum takımı son olarak Hz. Süleyman Camii’ni ziyaret etti. Yirmi yedi sahabenin türbesinin yer aldığı camiyi gezen Hasret Tunca, sahabelerin hayatlarını bölge rehberinden öğrendi.

Ekranların sevilen ismi Hasret Tunca’nın sunduğu Dünyayı Geziyorum her Pazar 15:10’da Kanal 7’de…

Program Adı :DÜNYAYI GEZİYORUM

Yayın Tarihi : 24 Nisan 2022, Pazar

Yayın Saati : 15:10