Merve Akpınar: Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbol oyuncusuna yüzde 100 eğitim ve spor bursu verildi

Deniz

Member
Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbol oyuncusu Merve Akpınar’a yüzde 100 eğitim ve spor bursu verildi.

Spor mesleğine başladığı sırada yaşadığı zorluklara ait kelamları, toplumsal medyada gündem olan Akpınar’a spor dünyasından da büyük dayanak gelmişti.

Semra & Enver Yücel Vakfı, Perşembe günü yaptığı yazılı açıklamayla Akpınar’a yüzde 100 eğitim ve spor bursu verdiğini duyurdu.

Merve Akpınar tüm lise eğitimini yüzde 100 burslu bir biçimde okuyacak. Bunun yanı sıra bir daha SEY Vakfı tarafınca Merve’ye spor bursu da verilecek.

SEY Vakfı Lider Vekili Begüm Yücel, Merve Akpınar’ın röportajını izledikten daha sonrasında kendisi ile irtibata geçtiklerini belirtti.

Yücel burs ile ilgili açıklamasında şunları söylemiş oldu:

Antrenörü Bayram Kaplan da “Merve hayli özel bir çocuk. O yalnızca Merve değil, Elif, Beyza, Berfin de o denli. Onun durumunda olan yüzlerce hatta binlerce çocuğun sesi oldu. Merve’nin sorumluluğu büyük artık. Bir yemin etti köyümdeki kızların hayatlarını değiştireceğim dedi, bunu yapması için epeyce çalışması gerekiyor.” dedi.

Şanlıurfa Konuklu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki Merve Akpınar’ın, Hentbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Ankara’ya geldiği sırada DHA’ya yaptığı açıklamalar Twitter’da TT listesine girmişti.

Spora birinci başladığında etrafındaki bireylerin kelamlarını aktaran Merve Akpınar DHA’ya röportajında, “Sen kızsın, şort giyemezsin, adamların yanında oynayamazsın diyerek daima beni dışladılar. ‘Hayır, ben niye oynamayayım’ dedim. bu biçimde kendime bir yemin ettim. ‘Köyümdeki kız çocuklarının bahtını değiştireceğim’ dedim” sözlerini kullandı:

“Hem kendi mesleğimi yapacağım birebir vakitte spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan daima spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum.”

Tüm kız çocuklarına umut oldun’

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün resmi toplumsal medya hesaplarından, “Cesaretin ve azminle tüm kız çocuklarına umut oldun” kelamlarıyla Merve’nin görüntüsü paylaşıldı.

Fenerbahçe de Merve Akpınar’ın kelamlarını paylaşarak, “Sen tüm Türkiye’deki kız çocuklarının umudusun. Senin ve yürek verdiğin tüm kız çocuklarının yanındayız” iletisini verdi.

Galatasaray Kulübü’nün resmi hesabından da “hayatın büyülü yanının umut olduğunu bizlere bir daha hatırlattın, kız çocuklarına yürek verdin Merve. Sen ve tüm kız çocuklarının hamaseti, azmi, gücü ve inancıyla spor daha da güzelleşiyor” iletisi paylaşıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek Kaya İmamoğlu, “Sevgili kızlar, eminim ki siz yüzlerce, binlerce kız çocuğuna ilham olacaksınız; âlâ ki varsınız” dedi.

Oyuncu Tabiat Rutkay da “Her zamankinden daha fazla gereksinimimiz var sana Merve” bildirisini paylaştı.

Müzikçi Hadise de Merve’nin kelamlarını Instagram hesabında paylaşarak, “Sen istedikten daha sonra her şeyi yaparsın, seninle gurur duyuyorum” dedi.

‘Tepki gösterenler artık olumlu bakıyor’

Merve Akpınar, kendisine verilen takviyeye şaşırdığını tabir ederek, tüm bildiriler için teşekkür etti:

“Çok memnunum biraz da heyecanlıyım olağan. Bu kadar insanın beni bu biçimde takip edeceğini ve his fikirlerini söyleyeceğine hiç inanmazdım. Onlara karşı epey heyecanlıyım, telefonla dahi konuşamıyorum.”

Köyde kendisine reaksiyon gösterenlerin artık olumlu yorumlar yaptığını lisana getiren Merve, “Hepsi ‘Sen hayli düzgün olmuşsun’ diyor. Benim başarımı görüp kendi çocuklarını da yönlendirmek istediler fakat başaramadılar. ‘Bak elalemin kızı gidiyor geziyor, sen burada boş boş dolaşıyorsun, o senden daha başarılı olacak’ diyorlar” dedi.

Hentbola başlamak için hayli çalıştığını belirten Merve Akpınar, “Ben 5. sınıfta başlamak istedim lakin başkalarına nazaran daha güçsüzdüm, yetersizdim. bu biçimdelarda bir arkadaşımı epeyce kıskanıyordum, ‘O yapıyorsa ben niçin yapamayayım’ diye düşünüyordum. 6. sınıfta hırslandım ve çabalayarak bu yere kadar geldim” diye konuştu.

Merve Akpınar, turnuvalara giderken kitap okuduğunu en son okuduğu kitabın da Anna Karanina olduğunu belirterek, “Kitap okumayı daha fazlaca seviyorum. Kitap okurken vakit daha çabuk geçiyor. Bir de otobüsle geliyoruz, insanın midesi bulanıyor. Ondan ben daima kitap okumayı istiyorum. Okuyunca da aslına bakarsanız zevk alıyorum. Oraya gidene kadar da esasen kitap elimde olduğu için hiç sıkılmıyorum” dedi.