NBA’in ihtiyaç duyabileceği şey: Kötü takımları yasaklamanın futbol benzeri bir yolu

Deniz

Member
Dave Checketts, on yıllık spor menajeri kariyeri boyunca neredeyse her şeyi gördüğünü düşünüyordu. Knicks’in başkanı olarak 1991’de Pat Riley’yi koçu olarak işe aldı ve Madison Square Garden’da unutulmaz bir on yıllık şampiyonluk mücadelesine başladı. Kendi şirketi SCP Worldwide ile Salt Lake City’de bir MLS franchise’ının kurucu sahibi olarak, Real Madrid ile Amerika Birleşik Devletleri’nde futbola özel ilk stadyumlardan birinin inşasına yardımcı olan bir ortaklık müzakere etmiş ve 2009’da MLS Kupası şampiyonluğunu kazanmıştı.

Ancak NBA’de, NHL’de (2006’dan başlayarak birkaç yıl boyunca St. Louis Blues’a sahip oldu) veya MLS’de geçirdiği yılların hiçbiri onu Mayıs 2022’de İngiliz futbol kulübü Burnley’nin Amerika Birleşik Devletleri’nden küme düşeceği Pazar gününe hazırlamamıştı. Altı yıl aradan sonra ilk kez Premier Lig’e çıktılar; sezonun son gününde evinde tek golle alınan yürek parçalayıcı bir yenilgiyle.

2021’de kulübün yönetim kuruluna atanan Checketts, “Normal sezon etkinliklerinde hiç böyle bir şey görmemiştim” dedi. “Sürükleyiciydi ve sonra her şey bitti, küme düştünüz.” En üst ligden atıldı. Taraftarlar ağladı. Bu bir cenaze töreniydi. Ancak Connecticut’ta evimde olduğum için buna uzaktan bakabildim ve aynı zamanda bir iş stratejisi olarak da bakabildim.”

Karısı Deb’e “NBA’in bunu yapması gerekiyor!” dediğini hatırladı.

Daha sakin bir durumda, Kuzey Amerika profesyonel basketbolunun, diğer kültürel ve mali diskalifiye edici faktörlerin yanı sıra, yükselme/düşüş için dikkate alınacak Avrupa futbolunun alt liglerinin altyapısından yoksun olduğunu fark etti. Ancak yakın tarihli bir tartışmada 67 yaşındaki Checketts, Haberler’a küresel sporun artan birbirine bağlılığı hakkında konuştu.

Bu röportaj netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

Burnley FC ile bağlantınız nasıl oluştu?

MLS takımımız ilk iki yılda iyi bir performans göstermedi. Üçüncü sınıfa kötü başladıktan sonra herkesin gitmesine izin verdim. Firmamızın genç bir ortağı vardı, Alan Pace ve ben ondan geçici CEO olmasını istedim. Alan oyuna aşık oldu. Burnley’i 2020’de satın alma anlaşmasını hazırlarken aradı ve şöyle dedi: “Premier Lig bana profesyonel sporu bilen birine ihtiyacım olduğunu söylüyor.” Para yatırdım ve onun sahiplik grubuna katıldım.

2022’de küme düştükten sonra yükselme yaşadılar, bunun dezavantajı ise Burnley’nin ikinci lig olan Şampiyonada sadece üç maç kaybetmesiydi. Nasıl oldu?

On yıldır orada çalışan bir antrenör vardı, Sean Dyche, o kadar popülerdi ki orada onun adını taşıyan bir bar vardı. Ancak kaybettik ve Alan, küme düşme sezonu bitmeden onu birkaç maç serbest bıraktı. Hayranlar sosyal medyada çılgına döndü; çirkindi. Bu adam Amerikalı; ne biliyor?

Daha sonra Alan, Manchester City’nin yıldızı olan ve Belçika’da antrenman yapan Vincent Kompany’yi işe aldı. Maaş bordrolarını kesti, genç oyunculara ve yeni bir atak sistemine güvendi. Şampiyonayı kazandığımızda bir geçit töreni düzenlediler ve ben de oradaydım. Burnley oldukça endüstriyel bir kulüp ve dünyanın en eski kulüplerinden biri. Stadyum sadece 20.000 kişi kapasiteliydi ama sanki bütün şehir oradaydı, onbinlerce kişi.

Burnley’e yatırım yapan iki eski NFL oyuncusundan biri olan (diğeri Malcolm Jenkins) JJ Watt, belirleyici maçta hazır bulundu ve kupayı taşımayı başardı. İngiliz futbolu neden birdenbire ABD’li ünlülerin ilgisini çekmeye başladı? (Watt’ın Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’nde oynayan eşi Kealia da bir yatırımcıdır.)

Açıkçası Ryan Reynolds’un Wrexham’ı ve diziyi, ayrıca “Ted Lasso”yu Apple’dan satın alması büyük bir etkendi. Ancak Amerikalılar her zaman İngiltere’ye ve kraliyet ailesine hayran kalmışlardır. Ve bakın, Amerikalılar sporda en iyi olduğunu düşündükleri şeyleri izlemeye de alışkınlar. Futbol büyüdükçe Premier Lig’e olan ilginin artması şaşırtıcı değil.

MLS de dahil olmak üzere Amerika’nın profesyonel liglerinde yükselme/düşme hiçbir zaman mümkün olmadıysa, bunu yapabilecek bir spor organizasyonu var mı?

Kolej futbolunda bir güç konferansı düzenlemenin kesinlikle harika bir fikir olduğunu düşünüyorum ve son üç ya da dördün düşeceği ancak yine de büyük kolej takımlarıyla oynayabileceği bir yükselme/düşme olabilir. İnanılmaz bir ilgi yaratacaktı. Ancak profesyonel bir komisyon üyesi gibi merkezi bir güç kaynağına ihtiyacınız olacak ve NCAA’da durum böyle değil.

Avrupa’dan borç almaktan bahsetmişken: NBA sezonluk bir turnuvaya başlıyor, ancak zaten bir turnuvası var – sözde playofflar. Eğer işe yararsa?

Sanırım New York City’de bile sokaklara çıkıp bu NBA turnuvasının neyle ilgili olduğunu sorsanız pek çok insanın bilmeyeceğini düşünüyorum. Bu ayrı bir turnuva ama sonuçlar normal sezon sıralamasında mı sayılıyor? Aralık ayındaki şampiyonluk için Las Vegas’a mı gidiyorsunuz?

Diyelim ki Phoenix Vegas’a gitti ve şampiyonluğu kazandı. Eve gidip parti mi yapıyorlar? Avrupa’da herkes her kupa zaferini kutluyor.

Yine de Amerikalı hayranların buna ihtiyacı varmış gibi görünmüyor [N.B.A. Commissioner] Adam Silver yeni bir şey denemekten asla korkmuyor ve belki bu onun ilgisini çekebilir.

NBA’in en iyi oyuncularından bazıları artık yabancı doğumlu. Avrupa takımının genişlemesi söz konusu olabilir mi?

1990’da NBA International’ın genel menajeriyken, zaten genişleme şehirlerini belirliyorduk, ancak takım sahiplerinin buna daha fazla zaman ayırdığını düşünmüyorum. Oraya gidip pazarlama oyunları oynamanızda bir sakınca yok. Ancak toplu sözleşmeler, TV sözleşmeleri ve iş kanunlarıyla işleri karmaşıklaştırmaya başlıyorsunuz. Eğer 33 yıl öncesine bakarsak ve henüz olmamışsa, bundan sonra olacağından şüpheliyim. Kesinlikle benim hayatım boyunca değil.

Bahsi geçen Amerikalı taraftarların belirli bir spor dalında en iyiyi talep etmesi meselesine gelince, MLS uluslararası sahnede gerçek bir büyük lig olma yolunda nasıl ilerliyor?

[Lionel] Messi bu yaz elbette fark yarattı ama daha ne kadar oynayabilir ve sonrasında ne olacak? Kaç kişi 50 milyon dolar alabilir? Bu devasa ağ sözleşmesi nasıl alınır? Devam etmem maddi olarak imkansızdı. (Checketts, Real Salt Lake’teki hissesini 2013’te sattı.)

Birincisi yazın oynuyoruz, dolayısıyla yabancı oyuncuların kendi milli takımlarına gitmesi gerekiyor. En iyi ABD oyuncularının MLS’de kalması da yardımcı olacaktır, ancak genellikle Avrupa’ya gitmeyi tercih eden bir milli takım koçu vardır çünkü orada oyun çok daha iyi. Bu zorlu bir mücadele ama 2026 Dünya Kupası kapıda ve ABD’nin gerçekten rekabetçi olabilmesi yardımcı olacaktır. Bu çok önemli bir on yıl olabilir.