Novak Djokovic’ten Wimbledon’a Rus sportmenlerin alınmaması sonucuna reaksiyon

Deniz

Member
Tek erkekler dünya 1 numarası Novak Djokovic, Wimbledon idaresinin deklare ettiğı Rusya ve Belarus vatandaşı atletlere yönelik boykot sonucunı eleştirdi. Djokovic “Wimbledon’ın sonucunı desteklemiyorum. Bu sportmenlerin kusuru değil” dedi.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın organizatörleri, 27 Haziran-10 Temmuz tarihleri içinde gerçekleşecek turnuvaya Rus ve Belaruslu sportmenlerin katılamayacağını açıklamıştı.

DjokBelgrad’da açıklamalarda bulunan Sırp tenisçi, “Her vakit savaşı reddeden birinci kişi ben olacağım. Çocukluğu savaş ortamında geçen birisi olarak bunun insanlarda nasıl bir travma bıraktığını hayli yeterli biliyorum. Daima olağan beşerler ziyan görür. Ancak bir daha de Wimbledon’ın sonucunı desteklemiyorum. Bu atletlerin kusuru değil. Ne vakit sporla siyaset birbirine karışsa, kararı uygun olmuyor.” dedi.

“Putin’e çıkar sağlayacak”

Wimbledon yetkililerinin aldığı karara münasebet olarak Rus yahut Belarus atletlerini turnuvada göstereceği mümkün başarılardan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in çıkar sağlayacak olması gösterildi.

Wimbledon’ın bu sonucu daha sonrasında tek erkekler dünya 2 numarası Rus sportmen Daniil Medvedev, 8 numarası Rus sportmen Andrey Rublev ve tek bayanlarda dünya 4 numarası Belarus atlet Aryna Sabalenka ve 15 numara Rus atlet Anastasia Pavlyuchenkova üzere isimler Londra’da yarışamayacak.