Olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli: Bu madalyada 83 milyonun yükü var

Deniz

Member
Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan Busenaz Sürmeneli’yi ağırladı. Busenaz’ın olimpiyat oyunlarındaki tüm maçlarını heyecanla takip eden Lider Zorluoğlu, genç sporcuyu elde ettiği büyük muvaffakiyetten dolayı tebrik etti.

Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda tarihi bir muvaffakiyet elde ederek boks branşında olimpiyat şampiyonu olan Trabzon’un gururu Busenaz Sürmeneli’yi konuk etti. Ziyarette Trabzonspor Amatör Branşlar Koordinatörü Osman Arz ve Antrenör Cahit Süme de yer aldı. Ulusal sporcuyu ağırlamaktan memnunluk duyduğunu belirten ve kazandığı büyük muvaffakiyetten dolayı tebrik eden Lider Zorluoğlu, “Busenaz kızımızı gönülden tebrik ediyorum. Çok büyük bir muvaffakiyet göstererek hepimizin yüz akı oldu. Göğsümüzü kabarttı. Hem Busenaz’ı tıpkı vakitte onun bugünlere gelmesinde epey büyük emekleri olan hocalarımızı yürekten tebrik ediyorum. Maçlarını yakinen takip ettim. Final maçı sırasında yoldaydım ve tabletten izledim. Sahiden hayli büyük bir başarıydı. Ben konuşmalarımda daima Trabzon Avrupa şampiyonu, dünya şampiyonu çıkardı ancak olimpiyat şampiyonumuz yok. Trabzon inşallah bir olimpiyat şampiyonu çıkaracak diyordum. Artık o da oldu. Bundan daha sonra Trabzon inşallah fazlaca sayıda olimpiyat şampiyonu çıkaran bir kent olur diyeceğiz. Busenaz kızımız bunun öncüsü oldu” dedi.

“Kadınlara rol model oldu”

Bir bayan atletin olimpiyat şampiyonu olmasının farklı bir kıymete sahip olduğunu da lisana getiren Lider Zorluoğlu, “Olimpiyat şampiyonlarımız var ama bir bayan atletin olimpiyat şampiyonu olması, hele boks üzere bayanlara nazarance uzak bir spor kolunda şampiyon olması ayrıyeten hayli kıymetli. Bu noktada Busenaz’ın özellikle kız çocuklarına, bayanlara öncü ve rol model olması da fazlaca değerli. Ailesini de tebrik ediyorum. Zira onlar desteklemese muhtemelen bugün bu muvaffakiyetleri elde edemezdi. Trabzonlu bir atletin, bizim bir evladımızın bu noktaları gelmesi, bütün dünyanın huzurunda bayrağımızı göndere çektirmesi her türlü takdirin ve övgünün üzerindedir” diye konuştu.

“İşin artık daha zor”

Genç sportmen Busenaz Sürmeneli’ye tavsiyelerde de bulunan Lider Zorluoğlu, “Buraya kadar epeyce güç bir yol kat ettin. Çok gayret ettin ve buralara geldin. Bir ağabey olarak söylemek isterim ki işin şimdiden daha sonra daha sıkıntı. Bu noktada kalmak ve daha üstlere çıkmak epey daha büyük bir uğraş gerektiriyor. Evvelce bir hocan, sen ve ailen vardı. Artık artık kamuoyu önünde herkes tarafınca bilinen, izlenen, her hareketi bedellendirilen bir noktadasın. İnşallah bundan daha sonraki süreçte de bugüne kadar olduğu üzere başarılı olursun” halinde konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, Busenaz Sürmeneli’yi elde ettiği büyük muvaffakiyet niçiniyle ‘beşi bir yerde’ ile ödüllendirdi. İkram takdiminin akabinde Lider Zorluoğlu ve Busenaz Sürmeneli olimpiyat madalyası ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Lider Zorluoğlu’nun “Bu ne kadar ağırmış” kelamları üzerine Busenaz, “Sayın Liderim bu madalyada 83 milyonun yükü var” sözlerini kullandı.