Rıdvan Dilmen’e hakaret ettiği savıyla yargılanan Ahmet Çakar’a beraat: “Bu paylaşımı eski ABD Lideri Trump için yapmıştım”

Deniz

Member
Rıdvan Dilmen‘e hakaret ettiği teziyle “hakaret” hatasından 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar mahpusu talep edilen Ahmet Çakar beraat etti. Çakar, savunmasında, “Ben bu paylaşımı eski ABD Lideri Trump için yazmıştım” dedi.

Eski futbolcu Rıdvan Dilmen’e toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla hakaret ettiği tez edilen eski hakem Ahmet Çakar’ın birinci duruşmada beraatine karar verildi.

İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Ahmet Çakar ve taraf avukatları hazır bulundu.

Ahmet Çakar savunmasında “Atılı kabahati kabul etmiyorum. İddianamede geçen paylaşımı ben Rıdvan Dilmen’i kastederek yazmadım. Rıdvan ile arkadaşız, hata tarihinden 3 ay kadar evvel ortamızda bir tartışma yaşanmıştı. Aramız biraz bozuktu, fakat ben bu yazıda onu kastetmedim. Ben bu paylaşımı eski ABD Lideri Trump için yazmıştım. Beraatımı istiyorum” dedi.

Rıdvan Dilmen’in avukatı ise şikayetlerinin devam ettiğini ve müvekkilinin Covid-19 niçiniyle duruşmaya katılamadığını tabir etti. Birinci celsede sonucunı açıklayan mahkeme, Ahmet Çakar’ın atılı cürümden beraatine karar verdi.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Ahmet Çakar’ın, toplumsal medya hesabından 30 Kasım 2020’de eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen’e yönelik “İblis için güç günler başlıyor” diye paylaşımda bulunduğu öne sürülmüştü.

İddianamede, Ahmet Çakar’ın tabirinde paylaşımı kendisinin yaptığını, iblis yakıştırmasını Rıdvan Dilmen için yapmadığını, yapmış olduğu paylaşımda isim belirtmediğini, dünya siyasetinde yabancı bir ülkenin başkanına Koronavirüs salgını ile alakalı eleştirel olarak belirtmiş olduğu yakıştırma olduğunu, iblis yakıştırmasının Rıdvan Dilmen’in niye üzerine alındığını şaşkınlıkla karşıladığını beyan ettiği belirtilmişti.

İddianamede, kuşkulu Çakar’ın müşteki Dilmen’e söylemiş olduği kelamların Dilmen’in onur, onur ve saygınlığını rencide edici boyutta olduğu, bu bağlamda hakaret cürmünün yasal ögelerinin oluştuğu yazılmıştı. Paylaşımın toplumsal medya üzerinden yapılması niçiniyle aleniyet ögesinin oluştuğunun açıklandıği iddianamede, Çakar ile Dilmen içinde uzlaşmanın sağlanamadığı vurgulanmıştı.

Çakar’ın ‘Hakaret’ cürmünden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapsinin talep edilmişti.