Sergen Yalçın’dan TFF’ye sert tenkit: Yabancı sonucunı evvel kimin aldığı açıklansın; kaç yabancı oynamış seni niye ilgilendiriyor?

Deniz

Member
Beşiktaş Teknik Yöneticisi Sergen Yalçın, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde kümelerden çıkmanın kendileri için muvaffakiyet olacağını söylemiş oldu. TFF’nin yeni yabancı kuralını eleştiren Yalçın, “Yabancı hududunda evvel sonucu kimin aldığı açıklansın. Beşiktaş’ta oyuncularla ilgili sonucu ben alıyorum. Ben de orada bu sonucu kim aldı onu merak ediyorum. ‘Türkiye Futbol Federasyonu aldı’ yanıtı beni tatmin etmez. Kaç yabancının oynadığı seni niye ilgilendiriyor?” dedi.

TRT Spor’da yayımlanan “Yüzde 100 Futbol” programına katılan Yalçın, kolay bir kümeye düşmediklerini belirterek, “Avrupa ile aramızdaki fark hayli açıldı. Avrupa Ligi’nde, Konferans Ligi’nde tahminen ilerleyebilirsin lakin Şampiyonlar Ligi epeyce güç. Kümeden çıkmak bizim için muvaffakiyet. Orada fazlaca tempolu oynayan rakipler var. O tempoya ayak uydurmaya çalışacağız. esasen ekibe da azamî tempoda idman yaptırıyoruz. Şampiyonlar Ligi’nde oyun formatını değiştirebiliriz. Orada elini kolunu sallayarak puan alamazsın. Gerçekçi olmak lazım.” diye konuştu.

Siyah-beyazlı grubun yeni transferlerinden Alex Teixeira‘nın 60 dakika oynayabilecek kadar hazır olduğunu, Michy Batshuayi‘nin ise Chelsea ile dönem başı kampı yaptığı için hazır geldiğini aktaran Yalçın, geçen dönem Beşiktaş’ta kiralık olarak forma giyen Francisco Montero‘nun da gruba dahil edileceğini kaydetti. Yalçın, Rıdvan Yılmaz’ın da rastgele bir kulübe kiralık gönderilmeyeceğini tabir etti.

Yabancı oyuncu kuralı ile ilgili alınan sonucu eleştiren Yalçın, şunları söylemiş oldu:

“Altı yabancı futbolcunun kulübede oturması yanlışsız mu? Asıl soru bu olmalı. Üç Türk oyuncu oynatmakla oyuncunun yetişeceğini mi düşünüyoruz? Yabancı oyuncuyu kısıtlarsak Türk futbolcu gelişir mantığı yanlış. Oynayacak adamın önünde duramazsınız. Galatasaray’da Kerem çıktı, oynuyor. Yabancı hududunda evvel sonucu kimin aldığı açıklansın. Beşiktaş’ta oyuncularla ilgili sonucu ben alıyorum. Ben de orada bu sonucu kim aldı onu merak ediyorum. ‘Türkiye Futbol Federasyonu aldı’ yanıtı beni tatmin etmez. Kaç yabancının oynadığı seni niye ilgilendiriyor? Yabancı özgür olursa, ben Ersin’i, Rıdvan’ı, Salih’i, Kenan’ı, Necip’i oynatmayacak mıyım?”

Takım dışı bırakılan Adem Ljajic’in PAOK’a gitmesinin gündemde olduğunu belirten Yalçın, “Adem Ljajic’ten büsbütün ümidimizi kestiğimiz için takım dışı bıraktık. Ben, Adem ile en az 8 kere toplantı yapmışımdır. Çok baht verdim ancak bir türlü istediğimiz düzeye gelmedi. O maliyetle bu performans kabul edilemez.” diye konuştu.

Transferi gündemde olan Gedson Fernandes ile ilgili bir soruya Yalçın, “Ben artık 6 numara istemiyorum, 6-8 bir arada oynayan oyuncular lazım artık. Gedson Fernandes’i de bu yüzden istedim. Şu anda ne durumda bilmiyorum.” biçiminde karşılık verdi.

Yalçın, VAR sistemi ile ilgili de tenkitte bulunarak, “Bu VAR, niye var? Geçen hafta Kenan’ın durumu, bu hafta Vida’nın konumu ortada. Çaykur Rizespor maçında Vida’nın ayağına basılıyor, hakem ‘Bilmeden bastı.’ diyor. Bilmeden adama yumruk at, ‘Bilmeden yaptım’ de geç bu biçimde. VAR sisteminden mutlu değilim. söylemiş olduğim durumlara bir bakın. Bu hafta Vida’nın konumu penaltı değil mi? Kenan’ın konumu penaltı olabilir ya da olmayabilir. Bari konumu bir inceleyin.” tabirlerini kullandı.

“İspanya’da kadro çalıştırmak isterim”

Deneyimli teknik adam öncelikli maksadının siyah-beyazlı kulüpte başarılı bir dönem geçirmek olduğunu, akabinde Avrupa’ya gitmek istediğini söylemiş oldu. Yalçın, “Anadolu’da 8 yıl çalıştım. Meslek planım biraz sekteye uğradı. Büyük kadroya epeyce geç geldim. 4 yıl evvel gelmem lazımdı. Beşiktaş’ta gayem her sene şampiyon olmak. Gönül ister kadronun başında 20 sene kalalım. Lakin işin muvaffakiyet boyutu var. Gelecekte Avrupa’da da çalışma planım var. Buradan ayrılacaksam hatrı sayılır bir gruba giderim. La Liga’da çalışmak isterim” diye konuştu.