Sıcak havadan dolayı rahatsızlanan Rus tenisçi Medvedev: Milletlerarası Tenis Federasyonu, burada ölürsem bunun sorumluluğunu üstlenecek mi?

Deniz

Member
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda uğraş eden Rus tenisçi Daniil Medvedev, tek erkekler 3. cins maçındaki hava sıcaklığı niçiniyle sıhhat meseleleri yaşadı.

Başşehir Tokyo’daki Ariake Tenis Park’ta Medvedev ile İtalyan Fabio Fognini içinden oynanan tek erkekler 3. çeşit maçı sırasındaki hava sıcaklığı, iki oyuncunun da kuvvetli dakikalar yaşamasına yol açtı.

“İyiyim, maçı bitirebilirim lakin bu sıcaklar niçiniyle kortta ölebilirim de”

Medvedev’in 6-2, 3-6 ve 6-2’lik setlerle rakibini 2-1 yenerek üst tipe kaldığı maç sırasında hakem Carlos Ramos, Medvedev’e sıhhat durumunu sordu. Rus tenisçi ise “İyiyim, maçı bitirebilirim lakin bu sıcaklar niçiniyle kortta ölebilirim de. Memleketler arası Tenis Federasyonu, burada ölürsem bunun sorumluluğunu üstlenecek mi?” sorusunu sordu.

Bu olayın akabinde ortalarında anlaşan oyuncular, üçüncü seti öncesi “aşırı hava sıcaklığı” niçiniyle verilen zarurî 10 dakikalık orta haklarını kullandı ve bu müddet boyunca soğuk suyun altında duşa girdi.

Maç daha sonrası basın toplantısında yaşananları aktaran Medvedev, dünya 1 numarası Sırbistanlı tenisçi Novak Djokovic ve kendisinin, maçların havanın daha soğuk olduğu geç saatlerde başlamasına yönelik daha evvel organizatörlerden talepte bulunduklarını ve bunlardan olumlu sonuç alamadıklarını belirtti.

“Maçın daha birinci setinde âlâ nefes alamadığımı fark ettim”

Maç sırasında biroldukça sıhhat sorunu yaşadığını aktaran Medvedev, “Maçın daha birinci setinde uygun nefes alamadığımı fark ettim. Bu niçinle ortalarda yardımcımla nefes antrenmanları yapmak zorunda kaldım. Diyaframım tıkanmıştı. İkinci sette, neredeyse her puan uğraşında gözlerim karardı. Daha güzel hissetmek için elimden diğer bir şey gelmedi. bir süre kort kenarında uzandım zira uygun nefes alamıyordum. Bir orta kortta düşeceğimi hissettim” tabirlerini kullandı.