Slaven Bilic: Gerçekçi olalım; Fenerbahçe üzere bir kulübü reddedemem

Deniz

Member
Teknik yönetici arayan Fenerbahçe’nin 1 numaralı adayı Slaven Bilic, ülkesi Hırvatistan’da sarı-lacivertli ekiple ilgili net ve açık sözler kullandı. Bilic, dönem başında Fenerbahçe ile anlaştığını lakin kulübünün kendisini bırakmadığını belirtti. Şu anda boşta olan 53 yaşındaki teknik adam, Fenerbahçe’den gelecek teklifi reddetmenin güç olduğunu söz etti.

Fenerbahçe ile ismi anılan Slaven Bilic, Çin takımı Beijing Gouan’dan ayrıldıktan daha sonra ülkesi Hırvatistan basınına açıklamalarda bulundu.

53 yaşındaki teknik adam, Fenerbahçe’nin Vitor Pereira ile yollarını ayırmasından akabinde 1 numaralı gündem haline gelmişti. Geçmişte Beşiktaş’ı da çalıştırması niçiniyle ülkeyi ve Muhteşem Lig’i bilen Bilic’in adaptasyon mühletinin kısa olacağına inanılıyor. Sarı-lacivertli grup Pereira ayrılığı daha sonrası çabucak hemen kadronun başına yeni teknik yöneticisini getirmedi lakin Bilic’ten flaş sözler geldi.

“Fenerbahçe üzere bir kulübü reddetmek fazlaca zor”

8 Ocak’ta Çin’den ayrılan Bilic, Fenerbahçe’yi reddetmenin güç olacağını söz ederek, “Kendimi tanıyorum ve nasıl bir reaksiyon vereceğimi biliyorum. Yalnızca ben değil, gerçekçi olalım, Fenerbahçe üzere bir kulübü reddetmek epeyce sıkıntı. Bu her vakit başınıza gelmez. İstanbul kulüpleri fazlaca büyükler, Türkiye’nin olağanüstü bir ülke olduğunu ve iklimini sevdiğimi asla saklamadım. Fakat aylarca Çin’de ailem, akrabalarım ve arkadaşlarım olmadan yaşadıktan daha sonra bir tatil hasreti çekiyorum. Hayatta bir istikrar bulmamız gerekiyor ve şu an bile teklifi kabul edeceğime hiç kuşkum yok. En azından yaza kadar Hırvatistan’da kalmayı sorun etmem.”

“Fenerbahçe ile anlaşmıştım”

Bilic’in verdiği geniş röportajda Fenerbahçe ile olan flörtünün yeni olmadığı da ortaya çıktı. Hırvat teknik adam, Pereira’nın vazifeye gelmesinin öncesinde sarı-lacivertli ekiple anlaştığını deklare etti.

Beijing Gouan lideriyle ortasının yeterli olduğunu lakin sonuçların berbat olması niçiniyle ayrılmak istediğini dediğini açıklayan Bilic, 2021’in yaz aylarında Fenerbahçe ile anlaştığını lakin kulübünün kendisini bırakmadığını belirterek şu tabirleri kullandı;

“Çin’den altıncı ayımda ayrılmak istedim. Fenerbahçe ile her mevzuda anlaştım. bu biçimdelar Çin’de ne vakit oynanır, oynanır mı bilinmezlik vardı. Ailem gelemiyordu. Futbola gelince her şey epey makûs gitti. Mükemmel bir bağlantım olan lidere gittim ve ayrılmak istediğimi söylemiş oldum. Onun kusuru değil lakin sonunda durum değişti. Kalmamda ısrar etti. Sonuç zaruriliği olmadan iki yıl kalmamı istedi zira stadyum yapıyor, uzun vadeli bir planı var. Üç gün boyunca her öğle konuştuk ve sonunda dönem sonuna kadar kalacağımı ve elimden geleni yapacağımı söylemiş oldum. Lakin dönem bittiğinde, bir daha ayrılma durumunu konuşmak için anlaştık. Adil olduğumu, istersem Ocak geldiğinde gidebileceğimi kabul etti. Ona buradaki işimi bitirdiğimi hissettiğimi söylemiş oldum ve hem insani birebir vakitte profesyonel seviyede tek bir leke bırakmadan ayrıldık.”