UEFA'dan Ceferin bir dönem daha başkanlığa aday olmayacağını söyledi

Deniz

Member
Perşembe günü Avrupalı futbol liderleri, güçlü başkanları Aleksander Ceferin'e, örgütün 12 yıllık görev süresi sınırlarının çok ötesinde, 2031 yılına kadar görevini sürdürmesine izin verecek görev süresi sınırlama kurallarındaki değişikliği kabul etme konusunda tamamen katıldı.

Ancak oylama anlamsız olabilir: Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA'nın başkanlığını dört yıllık yeni bir dönem için isteme hakkını kazandıktan yaklaşık bir saat sonra Sayın Ceferin, bunu istemeyeceğini söyledi.

Ceferin Bey hazırlanan notları okurken, “2027'de koşmayı planlamadığıma karar verdim” dedi. Bu kararı altı ay önce, Süper Lig'in feshedilmesi ve Avrupa futbolunun pandemi ve Ukrayna ve Gazze'deki savaşlarla nasıl başa çıktığı gibi sorunlarla uğraşmaktan yorulduktan sonra aldığını söyledi.

Kararını daha önce açıklamadığını çünkü öncelikle UEFA üyelerinin sadakatini anlamak istediğini söyledi. Son aylarda, yönetim organının liderliğinin birkaç üyesi, görev süresi sınırlarının zayıflatılmasına yönelik kamu ve özel itirazlarını dile getirmişti.

Bu durum Perşembe günkü oylamanın bir isyana yol açabileceği ihtimalini artırmıştı. Bunun yerine, neredeyse tam bir teslimiyet söz konusuydu: UEFA'nın 55 üye federasyonundan yalnızca biri olan İngiltere, dönem sınırlarının değiştirilmesine hayır oyu verdi.

Planlarını neden oylamadan önce açıklamadığı sorulduğunda Ceferin, iki nedenden dolayı sessiz kaldığını söyledi.

“Öncelikle bazı insanların gerçek yüzünü görmek istedim ve gördüm. İyiyi de kötüyü de aynı anda gördüm. Ve elbette Kongreyi etkilemek istemedim. Bugün burada sana anlattıklarımı bilmediklerine karar vermelerini istedim.”

Bay Ceferin, selefini deviren yolsuzluk skandalının ardından 2016'da seçimi kazandığından beri UEFA başkanıdır. Göreve geldikten kısa bir süre sonra, benzer skandalların tekrarlanmasını önlemeyi amaçlayan bir dizi değişikliğin parçası olarak görev süresi sınırlamaları ve diğer revizyonları uygulamaya koydu.

Bu sınırları gevşetmeye yönelik son girişimi, UEFA içinde eleştirilere – ve en az bir istifaya – yol açtı ve örgütün üye derneklerinin bu hafta Paris'te yaptığı toplantıda nadir görülen bir kamuoyu tepkisi olasılığını artırdı.

Ancak oylama zamanı geldiğinde, değişiklikleri destekleyen yeşil kartlar arasında yalnızca İngiliz Futbol Federasyonu kırmızı kart göstererek onaylamadı.

Tüzük değişikliği, lafzda küçük bir değişiklikti ama Sayın Ceferin üzerinde büyük bir etki yaratacaktı çünkü kısaltılmış olan ilk görev süresi (yaklaşık üç yıl) süre sınırı hesaplamasının dışında tutulacaktı. Bu onun 2027'de bir dönem daha aday olmasına ve sonuçta 15 yıla kadar görevde kalmasına olanak tanıyacaktı.

Sayın Ceferin'in başkanlığını potansiyel olarak uzatma çabaları, kendisini eleştirenleri alarma geçirmiş, onlar da bu çabaların kendisinin seçilmesinden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamalarla çeliştiğini belirtmişti. 2017 yılında, UEFA'nın en üst düzey görevini devraldıktan sadece birkaç ay sonra, Bay Ceferin, 12 yıl sonundan önce istifa etmek anlamına gelse bile, yeni kuralların ruhuna bağlı kalarak bir reform örneği olarak hizmet edeceğine söz vermişti.

Ancak son zamanlarda dünyanın en zengin ve en popüler spor etkinliklerinden bazılarına ev sahipliği yapan milyarlarca dolarlık bir organizasyon olan UEFA'daki pozisyonundan ve kontrolünden vazgeçme planları konusunda daha az netleşti.

İş, yıllık 3 milyon dolarlık maaşı, lüks seyahati ve ünlüler, siyasi liderler ve spor yıldızlarıyla etkileşim kurma fırsatını içeriyor. Sayın Ceferin aynı zamanda başkanlıktaki hakimiyetini sağlamlaştırmak için personel atamalarını, ağırlama haklarını ve milyonlarca dolarlık geliştirme ödemelerini kullandı.

Bu gerçekle karşı karşıya kalan, onu en sert eleştirenlerden bazıları (UEFA'nın 55 üye federasyonu içindeki küçük bir grup) bile Perşembe günü halka açık bir azarlamada bulunmaktan kaçındı. Örneğin Norveç Futbol Federasyonu, terim limiti değişikliğini diğer bazı değişikliklerden ayırmayı başaramadığı için yeni kuralların lehine oy kullandı.

Sonunda sadece İngiltere buna karşı oy kullandı. UEFA'nın İngiltere başkan yardımcısı David Gill'in sözlerinin Aralık ayında yapılan bir toplantıda kamuoyuna duyurulmasının ardından başka seçenek kalmamıştı. O toplantıda, eski Manchester United CEO'su Bay Gill ve Bay Ceferin, değişiklik konusunda anlaşmazlığa düştü.

İngiliz federasyonu, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, “UEFA'nın teklif ettiği tüzük değişikliklerini bir istisna dışında destekledik” dedi. “Yakın zamanda kendi yönetim değişikliklerimizi uygulamaya koyduk ve yaklaşımımızda tutarlı kalmamızın önemli olduğuna inanıyoruz.”