Vakıfbank Başantrenörü Guidetti: Paola Egonu için hakikat yer burası, atletlerini muhafazayı bilen büyük bir grubuz

Deniz

Member
İtalyan voleybol yıldızı Paola Egonu‘yu transfer eden Vakıfbank’ın başantrenörü Giovanni Guidetti, ‘’Burası onun için hakikat yer, atletlerini müdafaayı bilen büyük bir takım’’ dedi.

Memleketi İtalya’ya tatile gelen Guidetti, spor gazetesi La Gazetta dello Sport’a konuştu.

İtalya ulusal grubu Dünya Voleybol Şampiyonası’nda üçüncü olduktan daha sonra Paola Egonu kendisine gelen tenkitler ve bilhassa de ırkçı yorumlardan şikayet ederek ulusal kadrodan ayrılmayı istediğini söylemişti.

Guidetti, bununla ilgili olarak “Paola’nın kolay bir periyottan geçmediğini biliyorum, maalesef spor bu biçimde. Kazandığında seni göklere çıkarırlar kaybedince ise sert biçimde eleştirirler. Onu epey âlâ anlıyorum, Dünya Kupası’ndan daha sonra Türkiye’de benim de başıma geliyor. Bu yüzden bu deneyimin onun için kusursuz olacağını düşünüyorum” dedi.

“Burasının Paola için yanlışsız yer olduğuna inanıyorum” diyen Guidetti, şu biçimde devam etti:

“Burada kulübün sahipleri hayli nadiren müdahalede bulunuyor. Burası, atletlerini nasıl koruyacağını da bilen büyük bir kadro. Burada en büyük isimler oynadı. Geçmişteki öbür şampiyonlar üzere Paola’nın da burada kendisini güzel hissedeceğinden eminim.”

Guidetti, Paola Egonu’yu “dünyanın en büyük oyuncularından biri” diye tanımlarken La Gazzette dello Sport da Vakıfbank’ın “dünyadaki en kıymetli kulüpler içinde yer aldığını” belirtti.

TIKLAYIN | Paola Egonu’dan, İtalya Ulusal Kadrosu’nu bırakma sonucu: “Saldırıya uğramak canımı yakıyor”

Başbakan Draghi’den dayanak telefonu

23 yaşındaki Egonu, İtalya’nın geçen hafta sonunda Dünya Voleybol Şampiyonası’nda üçüncü olmasının ardından “Bu ulusal kadrodaki son maçımdı” demişti.

Ağlayarak menajeriyle konuşurken görüntülenen voleybol yıldızı, “Anlayamazsın, anlayamazsın… Bu ulusal gruptaki son maçımdı. Bana niye İtalyan olduğumu sordular. Yoruldum” diyordu.

Nijeryalı bir ailenin çocuğu olarak İtalya’da doğup büyüyen Egonu, geçmişte de ırkçı yaklaşımlardan şikayet etmişti.

Egonu’nun tenkitler ve ırkçı yorumlar niçiniyle ulusal gruptan ayrılmayı düşündüğü haberi ülkede büyük yankı uyandırmış ve spor ve siyaset dünyasından dayanışma iletileri gelmişti.

İtalya Olimpiyat Komitesi Lideri Giovanni Malago, Egonu’ya tüm spor dünyasının takviyesini iletmiş ve “acele karar almamasını” istemişti.

Başbakan Mario Draghi de Egonu’yu arayarak “tam dayanışma” bildirisi vermişti.

Draghi, Egonu için, “Milli ekip sportmeni, İtalyan sporu için bir gurur kaynağı ve gelecekte de ulusal ekip formasıyla öteki kupalar kazanma fırsatına sahip olacaktır” demişti.