‘Yıldızların Yansıması Sinema Üretim Atölyesi’ için son tarih 10 Haziran

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Şehit ve Gazi çocukları sinema atölyesi ile eğitim görüp kısa sinema çekecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü takviyesi ve Vatan Yıldızları Vakfı bünyesinde düzenlenen aktiflikte Sinema İmalcileri Meslek Birliği’nin eğitmenleri 15-25 yaş ortası 40 gence atölye çalışmalarında eğitim verecek. Başşehir Ankara’da 5 Temmuz’da başlayan çalışma 5 Ekim’e kadar sürecek.

MİLLETİN EVLATLARINA SANAT TERAPİSİ

Vatan Yıldızları Vakfı ve Sinema Üretimcileri Meslek Birliği’nin ortak çalışmasında hedef, şehit ve gazi çocuklarına sanat terapisi yoluyla takviye olmak, genel manada sinema okur müellifliği seviyesini arttırmak için kurgulanmış temel seviyede eğitimleri içeren atölye çalışmaları ile gençleri bu alanda uzman hale getirmek.

Vatan Yıldızları Vakfı projeyi “Yurdu ve yurttaşı için nazaranve atılmaktan çekinmeyen ve bu yolda gazilik onuru ve şehitlik mertebesine ulaşanların evlatları tüm milletin evladıdır. Onların eksik yanlarını tamam etmek, yıkık yanlarına dayanak olmak da milletin görevidir. Gazi ve şehit çocuklarının acılarını, sanat yoluyla bir nebze azaltmak, kazanacakları üretim gücüyle daha da gelişecek umutlarını canlı tutmak ve onların memnunluğunu daim kılmak, Yıldızların Yansıması – Sinema İmal Atölyesi aktifliğinin en büyük kazanımı olacaktır” kelamlarıyla anlattı.

40 GENÇ 3 AY EĞİTİM GÖRECEK

Televizyon ve sinemayı direkt yahut dolaylı olarak ilgilendiren alanlarda çalışmak isteyen, okumaya, yazmaya ve üretmeye eğilimli, 15 – 25 yaş ortası şehit ve gazi çocuklarına açık olan projede birinci etapta 40 öğrenci katılacak daha sonrasında ise proje yeni iştiraklerle ilerleyecek.

Proje kapsamında ünlü direktörler ve oyuncular ile workshoplar da düzenleyecek. Bu sayede öğrencilerin bölüm ile yakın teması sağlanacak. 3 ay sürecek proje sırasında gençler, teorik ve uygulamalı olarak sinema imali konusunda eğitimler alacak. İştirakçilere senaryo, çekim, kurgu ve direktörlük alanlarında temel kurallar ve kavramların anlatımları gerçekleşecek.

ŞEHİT GAZİ ÇOCUKLARI KISA SİNEMALAR ÇEKECEK

Eğitimler ünlü direktörlerin yanı sıra alanında uzmanlaşmış, dalda gerek mesleksel ve gerekse eğitimci tarafıyla yer edinmiş dört başka meslek erbabınca, uzun yıllardır yaşadıkları çalışma tecrübeleri ve ayrıntıları ışığında yürütülecek.

Proje sonunda ana fikirden başlayarak, hikaye kurma ve senaryo kademeleri, eğitmen nezaretinde ve öğretilen uygulamalar ışığında gerçekleştirilecek. Projenin sonunda ise gençler, hazırladıkları senaryolarla kısa sinema çekimleri yapacak, kurgulayacak ve ortaya çıkan yapıtları izleyiciyle buluşturulacak. Sinemaların birinci gösterimi ise aileleri, dal temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin iştiraki ile düzenlenecek galada yapılacak.

Müracaatlar www.vatanyildizlarivakfi.org.tr adresinde devam etmektedir.